Když jsme přijeli k našim zákazníkům na Táborsko, kde jsme asi rok zpět realizovali tradiční kachlový sporák, nemohli jsme se nabažit příjemné atmosféry v kuchyni, ke které sporák bezesporu přispěl. Třešničkou na dortu byl pak domácí štrůdl, kterým nás majitelé pohostili. Co na výslednou stavbu říkáte? Brali byste taky takový?
Kachlový sporák a jeho součásti
Námi postavený kachlový sporák má několik klíčových prvků, díky kterým je využíván jak k vaření a pečení, tak topení. Vaření na dřevě si majitelé nemohou vynachválit a k tomuto účelu využívají sporák prakticky denně. Konkrétně jim slouží ocelová plotna s nerezovým rámem, přes kterou je možné místnost i hravě vytopit.
Vedle plotny se nachází kobka s troubou na pečení, pod kterou je vystavěná nika na dřevo. Když se v troubě nic nepeče, přepnutím klapky se může pustit teplo do topné stěny za sporákem. Protože je topná stěna postavena ze šamotu, dobře akumuluje teplo, které je pak postupně vyzařováno do prostoru.
Tradiční a nadčasový vzhled
Na první pohled je patrné, že sporák ctí klasický chalupářský styl, ale současně působí jednoduchým a nadčasovým dojmem. Kachle jsou vyvedeny v modré glazuře bez zdobení a jsou od tuzemské firmy stejně jako sporákové kování. Sporák je zaklopený vysokou římsou bez zdobení. Nika na dřevo, která se nachází pod troubou není také zdobná, takže společně podtrhují střídmý vzhled stavby.
Jak je popsáno výše, tradiční kachlový sporák má troubu na pečení umístěnou vedle plotny. Ještě se můžete setkat se stolovým kachlovým sporákem, který má naopak troubu umístěnou pod plotnou. Pokud se pouštíme do realizace stolového kachlového sporáku, vždy využíváme komponenty značky Pertinger, která si nás získala jak svou kvalitou, tak moderním vzhledem. Stolový sporák, narozdíl od sporáku s kobkou, zabere výrazně méně místa a navíc vařící plocha je znatelně větší.
Jak pečovat o kachlový sporák
Péče o kachle je v tomto případě poměrně specifická. Každý, kdo vlastní podobný kachlový sporák, musí mít na paměti, že kachle se působením tepla roztahují. Tím pádem se roztahuje i haarriss (prasklinky tvarem a velikostí připomínající vlas), který je standardní vlastností kachlů.
Jakmile se kachle zamažou, musí se nechat nejprve vychladnout, než se začnou utírat a mýt. Pokud by byly ještě teplé, nečistoty by se mohly zamýt do haarrissu a již navždy by tam zůstaly. Obecně se doporučuje kachle omývat pouze jemným vlhkým hadříkem, případně octovou vodou a především VŽDY za studena.
Děkujeme majitelům za možnost focení a přejeme mnoho výborných štrůdlů!
Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás.