Kachlový sporák s plotnou - Tábor, troubou a ležením, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství

Tradiční kachlový sporák s troubou, plotnou a vytápěným ležením si majitelé užívají v hájence uprostřed lesů nedaleko Tábora. Majitelé si na tradičním vzhledu interiéru i celého objektu nechali opravdu záležet.

Kachlový sporák je umístěn uprostřed místnosti, která je kuchyní a jídelnou současně. Z vyhřívané pece je možné dobře pozorovat dění kolem, což ocení především děti.

Z jakých materiálů je kachlový sporák vystavěn?

Vyhřívané ležení o rozměrech cca 2,3 x 1,5 m, na které se pohodlně vejde celá rodina, je tvořeno tahovým systémem Wolfshöher a zaklopeno ruční cihelnou dlažbou. Ruční cihelná dlažba je přiznaná jak na ležení, tak na lavicích. Ovčí kůže položené na ležení výborně izolují a dlouho drží sálavé teplo.

Sporákové kování (trouba, plotna včetně rámu a hrazdy, dvířka topeniště) jsou tradičního vzhledu a doplněné bílou keramickou úchytkou. Pod troubou sporáku i lavicí se nachází nika na dřevo. Zelená nízká římsa odděluje kachlovou část sporáku od té štukové. U podlahy jsme kachlový sporák obložili soklem pro lepší údržbu.

Protože jsou všude kolem lesy, zelené kachle na sporáku byly pro majitelku jasnou volbou. Kombinace mechově zelené glazury s odstínem slonové kosti je opravdu líbivá. Kamna zdobí kachlový pásek s jemnými kvítky a názvem Flora. Majitelka sice změnila barvy glazur kachlů, ale v provedení kamen se inspirovala u jedné z našich předchozích realizací. Chcete vědět více o glazurách keramických kachlů?

Během focení kamna natopená nebyla, ale majitelé si pečení v troubě velmi pochvalovali. Přejeme příjemný podzim a zimu na peci.

Kachlový sporák s plotnou - Tábor, troubou a ležením, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Tradiční kachlový sporák s plotnou, troubou a vyhřívaným ležením je vystavěn uprostřed velké kuchyně v hájence. Majitelé zvolili keramické kachle v glazuře slonová kost a mechově zelená. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Kachlový sporák s vyhřívaným ležením - Tábor, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Kachlový sporák je umístěn uprostřed místnosti, která je kuchyní a jídelnou současně. Z pece je možné dobře pozorovat dění kolem, což ocení především děti. F
Tradiční kachlový sporák s troubou a plotnou - Tábor, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Sporákové kování tradičního vzhledu vyrobila firma JOKR. Pod troubou se nachází nika na dřevo. Zelená nízká římsa odděluje kachlovou část sporáku od té štukové. U podlahy jsme sporák obložili soklem pro lepší údržbu. Kachlový sporák s plotnou, troubou a vyhřívaným ležením je vystavěn uprostřed velké kuchyně v hájence. Majitelé zvolili keramické kachle v glazuře slonová kost a mechově zelená. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Vyhřívané ležení kachlového sporáku - Tábor, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Detailní pohled na vyhřívané ležení kachlového sporáku, které je tvořeno tahovým systémem značky Wolfshöher. Ležení je zaklopeno ruční cihelnou dlažbou. Přístup na ležení je přes lavici, která může také sloužit jako dřevník. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Kachlová kamna v hájence uprostřed lesů - Tábor, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Kachlová kamna v hájence uprostřed lesů – Tábor, Foto zdroj: Jihočeské kamnářství