Obchod s krby

Máte zájem? Volejte +420 732 736 434 nebo pište na info@jihoceskekamnarstvi.cz

21. 6. 2023

Kamnářská rekvalifikace aneb z inženýrky ekonomie kamnářkou

Nám v Jihočeském kamnářství zápal do řemesla nechybí. Ale protože ve firmě má každý z nás jiné zkušenosti a vzdělání, už zhruba dva roky mě manžel přemlouval, že kamnářská rekvalifikace mi hodně dá a ať se na ni přihlásím. A přinejlepším do Ostravy, neboť tamnější škola s kamnářskými vzdělávacími kurzy začínala jako první. Řeším pro Jihočeské kamnářství a Kamna-Pertinger.cz účetnictví, správu webů a Facebooku, ale také jednám se zahraničními dodavateli. O stavební připravenosti a stavbě kamen slýchám proto denně.

Moje reakce na manželův návrh ale byla nejdřív zamítavá. “Já a kamnařina? Jít mezi partu chlapů, kteří si myslí, že ví všechno nejlíp? To vůbec!” Na druhou stranu jsem ale musela uznat, že občas komunikuji i se zákazníky a když se mě zeptají na něco odborného, moje odpověď většinou zněla: “Tohle bohužel nevím, prověřím u manžela a ozvu se vám.”

Kamnářská rekvalifikace – kam a proč?

V září loňského roku kolega Jirka o absolvování rekvalifikace uvažoval, ale až do Ostravy se mu samotnému jezdit nechtělo. To byl potřebný impulz pro mě a nebylo na co čekat – na kurz jsem se přihlásila také. Říkám sice, že ne úplně dobrovolně, ale někdy je podobný “hec” potřeba. A zpětně musím uznat, že to nebyla jen parta (naprosto skvělých) chlapů, ale našla se i bezva ženská.

20221119 145618 resized
20230106 162204 resized

Pro zvýšení odborné kvalifikace jsou v rámci České republiky pořádány rekvalifikační kurzy oboru Kamnář montér topidel na třech středních školách – v Praze, v Horní Bříze a v Ostravě. My si vybrali ten na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě. Pro nás sice nejvzdálenější možnost, ale rozhodně nelitujeme. Byl to velký zážitek a hlavně legrace, neboť “Ostrava je kraj razovity”. Kurz začal na konci září 2022 a trval až do konce dubna tohoto roku 2023, vždy po dvou dnech dvakrát do měsíce.

Co mi kamnářská rekvalifikace dala

Pod vedením cechovních kamnářů jsme načerpali mnoho nových teoretických, ale hlavně praktických znalostí a dovedností. Z teorie jsme se věnovali například spalování dřeva, předávání tepelné energie, třídění topidel, tahových systémů, technologické dokumentaci nebo dimenzování topidel. Praktická část sestávala z odborného výcviku, který měl za cíl kamna či sporák fyzicky zkonstruovat. A na závěr nás čekala profesní zkouška, po jejímž absolvování jsme obdrželi osvědčení o rekvalifikaci. Po ukončení rekvalifikace jsme přistoupili k dalším zkouškám a nyní jsme kamnáři s výučním listem.

20230203 152905 resized2 2
20230204 144132 resized2

Nebudu lhát, že kurz byl procházka růžovou zahradou. Byl náročný jak fyzicky (hlavně, když se člověk musel zvednout po skvělém obědě právě dovařeném na funkčním kachlovém sporáku a jít zase řezat a lepit) a mentálně (když Přemek neustále vyprávěl své vtipy), tak časově, ale i finančně. Co si z kurzu ale odnáším, je mnohem důležitější. Otevřely se mi dveře do světa kamnařiny a díky této rekvalifikaci jsme si napříč firmou prohloubili a vylepšili naše vědomosti a zažité postupy, které budeme v budoucnu aplikovat – třeba právě u vás při stavbě vašich vysněných kachlových kamen nebo letní kuchyně.

Kurz nám přinesl ale i další skvělou věc, a to stejně naladěné lidi jako jsme my. Sešlo se nás 13 nadšenců z různých profesí, od pilota, přes důlního záchranáře, finančního ředitele či zahradníka, po omítkáře a všichni jsme vytvořili pevně semknutou komunitu. Už teď přemýšlíme, jak často a kde budeme pořádat “třídní” srazy.

Kamnářská rekvalifikace

Na osobní setkání se těší…

Vaše kamnářka Zdeňka Prokopová

Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro váše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás ZDE.

Obklady s názvem DEMI v lahvově zelené glazuře. Foto zdroj: Kaufmann Keramik

Kaufmann Keramik v České republice

Je nám ctí být výhradním zástupcem firmy Kaufmann Keramik pro […]

Přečíst
IK01 Kaufmann Keramik Fold Kachelofen

Keramika Kaufmann – novinka, ze které vám postavíme kamna!

O značce Kaufmann a jejich výrobcích jsme poprvé slyšeli v […]

Přečíst
2
4
13
kaufman
14 1
17
15
16
Logo DRU
8
6
11
9
12