Obchod s krby

Máte zájem? Volejte +420 732 736 434 nebo pište na info@jihoceskekamnarstvi.cz

17. 6. 2023

Řemeslo má zlaté dno

Sami vnímáme, že poptávka po řemeslnících je obrovská, ale nabídka menší. Proto máme vždy radost, když můžeme představit naše kamnářské řemeslo na nějaké výstavě či workshopu, a to především mladší generaci. Díky akci Řemeslo má zlaté dno na Výstavišti v Českých Budějovicích jsme mohli ukázat, co taková práce kamnářů obnáší a třeba někoho naše prezentace zaujala natolik, že bude uvažovat v budoucnu o dráze kamnáře.

11 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 9324

Současný stav řemesel

Řemeslo má zlaté dno bylo součástí většího projektu, a to “Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech”. Jeho cílem je zvyšování odborné kompetence a zájmu mladých o studium řemeslných oborů. Za celým projektem stojí Jihočeská hospodářská komora spolu s Řemeslnou komorou Dolního Bavorska a Horního Falcu. Jedná se tedy o přeshraniční spolupráci, která chce poukazovat na perspektivu řemesel a význam pro celý tento region.

Nejen v Jihočeském kraji, ale v celé České republice je patrný rostoucí trend nedostatku řemeslníků. O učební řemeslné obory ale nebyl v posledních letech dostatečný zájem, a proto na trhu práce lidé se řemeslnými dovednostmi chybí. Přitom uplatnitelnost takových lidí je nadprůměrná a jejich výdělek rok od roku roste. To může lákat nejen mladé studenty toužící se stát řemeslníky, ale i ty, kteří už zkušenost s trhem práce mají, ale chtějí dělat něco smysluplného s viditelnými výsledky.

5 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 9314
4 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 9310

Řemeslo a jeho hrdinové

Návštěvníci si mohli v rámci výstavy prohlédnout ukázky řemesel a nebo si je i na vlastní kůži vyzkoušet. Na místě bylo asi 20 stanovišť, kde nechyběli pekaři, čalouníci, hrnčíři, anebo my, kamnáři. Výstavu navštívili žáci z Česka i Německa a díky tomu měli možnost získat poznatky o konkrétních řemeslných oborech.

My si pro příchozí připravili ukázku kachlů, glazur, kamnářských materiálů, základního kamnářského nářadí, vzorků kování, vodováhy, anebo naše uskutečněné realizace. Děti si mohly vytvořit sporák ze šamotu nebo si odnést knížku Děda kamnář a toulavý pecivál, ve které na ně čekaly i pracovní listy. Pro větší děti jsme si připravili příklady na počítání, které byly úměrné znalostem druhého stupně. Zvládli byste spočítat, kolik potřebujeme základních kachlů, rohových a kolik říms?

Touto akcí si nejen my slibujeme zvyšování povědomí o řemeslech a snad i trochu inspirace ke studiu nějakého řemeslného oboru. Za podporu děkujeme firmě Banador, která nám darovala 100 výtisků knížky Děda kamnář a toulavý pecivál, a my ji mohli dětem na výstavě rozdávat. V neposlední řadě patří dík Soně a Máje, bez jejichž pomoci by to na stánku nešlo. 

6 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 9315

2 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 20230612 073652

1 Remeslo ma zlate dno Jihoceske kamnarstvi IMG 20230612 073644

Obklady s názvem DEMI v lahvově zelené glazuře. Foto zdroj: Kaufmann Keramik

Kaufmann Keramik v České republice

Je nám ctí být výhradním zástupcem firmy Kaufmann Keramik pro […]

Přečíst
IK01 Kaufmann Keramik Fold Kachelofen

Keramika Kaufmann – novinka, ze které vám postavíme kamna!

O značce Kaufmann a jejich výrobcích jsme poprvé slyšeli v […]

Přečíst
2
4
13
kaufman
14 1
17
15
16
Logo DRU
8
6
11
9
12