Obchod s krby

Máte zájem? Volejte +420 732 736 434 nebo pište na info@jihoceskekamnarstvi.cz

25. 7. 2023

Stolový sporák Pertinger

Ne tak často se stává, že bychom díky realizaci zavítali do Pardubického kraje. O to víc nás těší, že jsme tu mohli vyhotovit stolový sporák Pertinger s poměrně netypickým červeným kachlem. Jaké jsou ale parametry sporáku a co od něj majitelé mohou očekávat?

Stolový sporák aneb topeniště k obestavbě

Po shlédnutí hotového díla si člověk neznalý kamnářského řemesla nemusí být jistý, jak se vlastně takový domácí spotřebič dostane do kuchyně. Je to jeden díl už koupený v celku? Nebo se jedná o více částí složených do sebe? A jaké jsou případně jednotlivé komponenty? Nejdůležitějším, ale ne jediným dílem stavby je topeniště k obestavbě. 

Naši zákazníci vybrali model 100 XL Bausatz. Jedná se o jeden z větších sporáků značky Pertinger. Zabírá celkovou plochu o  rozměrech 1000 x 600 mm, samotná plotna po odečtení šíře rámu má pak 850 x 460 mm. Tam už se pár pořádných hrnců bez problémů vejde. Výšku sporáku si určí zákazník sám tak, aby pro něj byla vyhovující. 

5 Sporak na drevo Jihoceske kamnarstvi IMG 0463
Realizace kuchyňského sporáku na dřevo značky Pertinger v Pardubickém kraji.
1 Stolovy sporak na drevo Jihoceske kamnarstvi IMG 0435
Stolový sporák na dřevo k obestavbě v červeném provedení.

K dispozici mnoho variant

Topeniště k obestavbě je usazeno na podstavec. Ten vám kamnář může vystavět nebo ho lze objednat přímo od výrobce. Zákazník má k dispozici několik variant podstavců s různými tvary nik. Pro lepší orientaci můžeme říct, že firma nabízí dva základní typy, a to se zavíracím zásobníkem na dřevo, anebo bez. U této realizace můžete vidět podstavec ve tvaru lomeného oblouku a bez zásobníku na dřevo. 

Finální vzhled je pak dán faktem, zda je sporák jen obezděný nebo obložený kachlí. Jak je patrné, při této realizaci se majitelé přiklonili k variantě obložení, takže kamnům dali spíš tradiční a venkovský vzhled. Co byste naopak řekli na modernější vzhled kamen, jejichž barva je laděna do slonové kosti?

Stolový sporák jako funknčí a estetické řešení

Je dobré zmínit, že i když vám sporák příjemně přitopí, jeho hlavní úloha je vaření, tedy tepelná úprava potravin. Stolový sporák má malé topeniště, proto je nutné přikládat často a udržovat oheň. Z toho důvodu je důležité vědět, zda chcete vařit na ohni, anebo hledáte topidlo, kam přiložíte dvakrát denně. Nebojte se na nás obrátit, rádi vám v této otázce pomůžeme.

Ale zpět k realizaci na Pardubicku. Dvířka topeniště i trouby jsou v černém provedení a konkrétně u topeniště i prosklená. V tomto případě se tedy jedná o model Panorama. Pertinger nabízí další dvě varianty vzhledu, které je ale možné individuálně modifikovat. Jedná se o varianty Trend, kde jsou dvířka topeniště v nerezové oceli, anebo Dekor, pro kterou platí vlastní výběr vzhledu dvířek.

2 Kuchynsky sporak na drevo Jihoceske kamnarstvi IMG 0451 1
Model Panorama s černými prosklenými dvířky.
3 Sporak do kuchyne Pertinger Jihoceske kamnarstvi IMG 0439
Podstavec ve tvaru lomeného oblouku a bez zásobníku na dřevo.

Další volitelný komponent je sporáková hrazda. V tomto případě je jak na pravém boku, tak v čele kamen. Není ale problém mít hrazdu jen z jedné strany, anebo ji nemít vůbec. Napojení do komína je zadním vývodem a tento systém je chráněn patentem. Topeniště k obestavbě mají pět možností připojení ke komínu. Zvolenou variantu připojení je však nutné zadat v okamžiku objednávky. V místě, které je natočené ke zdi, má pak sporák šedou pohledovou stěrku.

Jak už bylo zmíněno výše, při této realizaci jsme k obkladu použili kachle v odvážné červené glazuře. Glazura je nejčastější povrchová úprava kachlů. Jedná se o tenký sklovitý povlak, který má několik funkcí, a to hlavně zvýšení pevnosti kachlů, zaplnění povrchových pórů a vylepšení estetické hodnoty.

Co říkáte na tento sporák a výslednou realizaci? Jak byste si jej individualizovali vy? My oceňujeme nejen výsledek stavby, ale i umístění v bytě. Majitelé si sporák nechali postavit v místnosti, která slouží jako kuchyně a obývací pokoj současně. Sporák je pak od kuchyně oddělený příčkou, nicméně stále dobře dostupný. Výhodou je pohled do ohně přímo ze sedačky obývacího pokoje.

Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás.

Obklady s názvem DEMI v lahvově zelené glazuře. Foto zdroj: Kaufmann Keramik

Kaufmann Keramik v České republice

Je nám ctí být výhradním zástupcem firmy Kaufmann Keramik pro […]

Přečíst
IK01 Kaufmann Keramik Fold Kachelofen

Keramika Kaufmann – novinka, ze které vám postavíme kamna!

O značce Kaufmann a jejich výrobcích jsme poprvé slyšeli v […]

Přečíst
2
4
13
kaufman
14 1
17
15
16
Logo DRU
8
6
11
9
12