Obchod s krby

Máte zájem? Volejte +420 732 736 434 nebo pište na info@jihoceskekamnarstvi.cz

1. 9. 2023

Kachlová kamna s tahovým systémem

Zatápěli jste někdy v kamnech v letních měsících? My už ano. Když jsme předávali kachlová kamna nedaleko Plzně, bez zatápění by se to neobešlo. I když bylo venku přes 30° C, “náramně” jsme si to my i noví majitelé užili. Kamna jsme předali, ale příště to raději necháme na období, kdy bude komín lépe táhnout.

Kachlová kamna a jejich technická stránka

Původně zde stála stará krbová kamna, která byla odpojena, odvezena  a na jejich místo jsme postavili kamna nová – kachlová. Tato realizace disponuje topeništěm Hoxter Haka 37/50G s nakládkou dřeva 6 kg jednou za 8 hodin, které je napojené na tahový systém KMS rakouské firmy Ortner. Sám majitel značky Ortner vyvinul takové materiály, díky kterým je možné vystavět akumulační a sálavé systémy s maximální účinností spalování. Dalším benefitem je pak automatická regulace hoření Timpex Reg 110. 

Tahové systémy Ortner  mají velmi dobré akumulační schopnosti a vysokou tepelnou vodivost, takže se velmi brzy nahřejí a pak dlouhou dobu teplo uvolňují. V případě tahových systémů Ortner KMS jde o modulový způsob stavění – tzn., z předem vyrobených tvarovek. Tvar tahového systému bude tedy záviset na vašich přáních, požadavcích a prostoru, který je pro kamna vyčleněn, což krásně ilustruje i tato realizace. Zde je tahový systém postaven za kamny a na výšku.

Sálavé teplo díky efektivní akumulaci

Moduly tahového systému skvěle zapadají jeden do druhého a navíc jsou samonosné. Jako pojidlo se využívá žáruvzdorná malta, což je vynález pana Ortnera. Ta je odolná vůči plynům, kyselinám a vodě.

Výsledkem je topení sálavým teplem, které je vyzařováno do prostoru postupně. (Pro inspiraci – další naše realizace využívající sálavé teplo k nahlédnutí zde). Na stejném principu funguje i přenos tepla od Slunce. Výhodou takového tepla je, že neohřívá vzduch, ale předměty, od kterých se až následně ohřívá samotný prostor. V místnostech vyhřívaných sálavým teplem jsou jen minimální rozdíly mezi teplotou u stropu a země, takže je nám v takových prostorách příjemně. Dávky tepla totiž dostáváme stejným způsobem, jak jsme od pradávna zvyklí z přírody.

Kachel jako určující prvek vzhledu

Kachlová kamna jsou vystavěna z keramických kachlů firmy K&K Poker, tudíž nemají jen estetickou funkci, ale primárně stavební. Kachle majitelé zvolili v efektní zelené glazuře, která je specifická svým odstínem. Detailnější pohled na fotku vám napoví, že každý kachel má různé zabarvení. Co bude vyndáno z pece je v případě efektních glazur vždy trochu překvapení. Kamna jsou poté zaklopena římsou s názvem MINUS 5,5. 

Co na taková kamna říkáte? Zvolili byste také efektní glazuru nebo jste fanoušky spíše klasických stejně barevných glazur pro kachlová kamna?

Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás.

Obklady s názvem DEMI v lahvově zelené glazuře. Foto zdroj: Kaufmann Keramik

Kaufmann Keramik v České republice

Je nám ctí být výhradním zástupcem firmy Kaufmann Keramik pro […]

Přečíst
IK01 Kaufmann Keramik Fold Kachelofen

Keramika Kaufmann – novinka, ze které vám postavíme kamna!

O značce Kaufmann a jejich výrobcích jsme poprvé slyšeli v […]

Přečíst
2
4
13
kaufman
14 1
17
15
16
Logo DRU
8
6
11
9
12