Také ve vás slovní spojení “vyhřívané ležení” vyvolává pocit pohody a nejraději byste chvíli na takovém místě spočinuli? My s tímto absolutně souhlasíme. Na konci roku 2020 jsme dokončili jeden projekt – jednalo se o kachlový sporák a kamna s vyhřívaným ležením, tedy stavbu dva v jednom. A po pár letech, kdy jsme přijeli na návštěvu k majitelům kamen na Táborsko, musíme uznat, že pohoda na nás dýchala opravdu na každém kroku.
Oblíbená sestava: kachlový sporák a kamna
Dvojkombinace kachlového sporáku a kamen s vyhřívaným ležením není raritou. Jedná se o vcelku oblíbenou sestavu určenou k vaření a pečení v případě sporáku a topení sálavým teplem v případě kamen. My v tomto případě doporučujeme postavit jak jeden samostatný komínový průduch pro sporák, tak druhý pro kamna, díky čemuž fungují obě topidla nezávisle na sobě.
Stavební materiály a prvky
Jaké materiály a prvky jsme pro stavbu sporáku a kamen použili? Pojďme se na to společně podívat! Kachlový sporák má tzv. kobku, ve které se nachází trouba na pečení, pod kobkou je pak umístěná nika na dřevo a třísky. Tradiční vzhled sporáku určuje kování české výroby, které však může být provedeno v různých stylech – od vzorů z 18. století až po moderní design.
Stavebním materiálem jsou keramické kachle z Bechyně od firmy K&K Poker. V tomto případě majitelé zvolili hladkou kachli v modré glazuře, kobku pak zdobí řada kachlů s názvem Kazeta a na ní je umístěna římsa pojmenovaná Flora zdobená kytičkovým motivem. O technických atributech kachlů jsme psali už tady, ale za zmínku určitě stojí jejich akumulační vlastnost, která zajistí, že se sálavé teplo uvolňuje postupně a rovnoměrně.
Sálavé teplo kamen a sporáku
Na stejném principu funguje i přenos tepla od Slunce. Výhodou sálavého tepla je, že neohřívá vzduch, ale předměty, od kterých se až následně ohřívá samotný prostor. V místnostech vyhřívaných sálavým teplem jsou jen minimální rozdíly mezi teplotou u stropu a země, takže je nám v takových prostorách příjemně. Dávky tepla totiž dostáváme stejným způsobem, jak jsme od pradávna zvyklí z přírody.
Hranice sporáku a kamen
Ale nejen díky kachlům je sporák dominantou celé místnosti. Hlavně je to však kvůli faktu, že vystupuje do prostoru a vytváří tak přirozenou hranici mezi kuchyní a obývací částí. Ocelová plotna sporáku pak volně navazuje na pracovní plochu kuchyňské linky. Díky provětrávanému rámu sporáku není linka zásadně namáhaná teplem, které může volně odcházet do prostoru.
Dřevník s kovovou vložkou pak odděluje sporák a kamna. Kovová vložka zde funguje jako praktický pomocník proti poškození omítky, které by mohlo nastat při manipulaci se dřevem. Přiznaná cihelná dlažba zaklápí celý dřevník a má proto jak funkční, tak estetický charakter.
Charakteristika kamen
Srdcem kamen je šamotové topeniště RoVe, které je napojené na tahový systém. Ten vyhřívá ležení, které následně vydává sálavé teplo do obytného prostoru. Tato akumulační kamna dokáží nahromadit velké množství tepla, které pak uvolňují do okolí během celého dne. Do kamen tohoto typu se přikládá jednou až dvakrát denně. Záleží na venkovní teplotě, velikosti nakládky a na představě vašeho tepelného komfortu.
Jak už bylo řečeno výše, kamna mají vyhřívané ležení, které je celé štukované a opět zaklopené ruční cihelnou dlažbou z cihelny Bratronice. Dlažba je jak v případě ležení, tak jejich schodů zapuštěná a všechny rohy jsou zaoblené. Samotné schody mohou být využity pro vstup na ležení, ale i jako příjemné posezení.
My byli z návštevy na Táborsku nadšení a musíme uznat, že pohled do ohně v kamnech je často lepší než koukání na televizi. Co si o našem projektu sporáku s vyhřívaným ležením myslíte vy? Brali byste taky taková kamna? Dejte nám vědět! A určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás ZDE.